Во рамките на потпишаниот Договор за соработка помеѓу Филолошкиот факултет на УГД и Филозофскиот факултет во Ниш, на 28 и 29 ноември со свои предавања ќе гостуваат проф. д-р Снежана Милосављевиќ-Милиќ,  доц. д-р Јелена Јовановиќ и доц. д-р Снежана Божиќ од Филозофскиот факултет во Ниш.

Сите студенти се поканети да присуствуваат. Предавањата ќе се реализираат според следниов распоред:

1. доц. д-р Снежана Божиќ, од 9 до 11 часот, вторник – 28 ноември, голем амфитеатар. Тема на предавањето: „Хипертекстуалноста и наставата по книжевност (интернетот како наставно средство)“;
  2. проф. д-р Снежана Милосављевиќ, од 11.30 до 13.30 часот, вторник – 28 ноември, голем амфитеатар. Тема на предавањето: „Когнитивните претпоставки на посткласичната наратологија“;
  3. доц. д-р Јелена Јовановиќ, од 9 до 11 часот, среда – 29 ноември, библиотека. Тема на предавањето: „Сто дваесет и пет години од раѓањето на Иво Андриќ“.

Јасминка Миланова

Марјан Ристов