На Филолошкиот факултет, на ден 19.11.2019 г. во 12 часот, Здружението на преведувачи и толкувачи (MATA) ќе организира неколку работилници за преведување и титлување, како и презентација на конкурсот за избор на најдобар млад преведувач „Вавилон“ 2020.

Целта на Конкурсот за најдобар млад преведувач е да ги охрабри и да ги поддржи младите преведувачи, како и да поттикне врвен квалитет при преведувањето литературни дела од европските јазици на јазиците што се зборуваат во земјава.

Пред студентите од Филолошкиот факултет конкурсот ќе го претстави проф. Огнена Никуљски, претседател на Здружението на преведувачи и толкувачи.

Наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон 2018“ за македонски превод на сегмент на германското дело „Да се имаме еден со друг” од авторката Лујзе Мајер ја освои студентката Адријана

Трајанова, од Катедрата за германски јазик и книжевност, Филолошки факултет – УГД Штип.

Учеството на работилниците е задолжително за студентите од трета и четврта година.