Почитувани, ве информираме дека Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип дава согласност за доделување на партиципации на студенти кои ќе бидат запишани на студиските програми на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип како редовни студенти во државна квота, во првиот уписен рок во учебната 2018/2019 година.

Студентите кои ќе добијат партиципација од Универзитетот, се ослободуваат од плаќање за студирање во прва година, а рангирањето на студентите ќе се врши врз основа на постигнатиот успех од средно образование. Филолошки факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип ќе додели партиципација за најдобрите 8 рангирани кандидати на конкурсот за упис на студенти.