На 31 март 2022 г. Филолошкиот факултет ја одбележа 100 годишнината од раѓањето на големиот италијански писател Бепе Фенољо со книжевна средба за студентите од Катедрата за италијански јазик и книжевност на тема „Картографски подвиг на Милтон во Приватно прашање“ со предавање од страна на проф. Ана Стефановска, доктор на науки од областа Современа италијанска книжевност (Универзитет во Падова, Италија). Професор Ана Стефановска даде воведен осврт за книжевната картографија како дисциплина, а потоа преку картографска анализа го претстави овој значаен роман за италијанската книжевност на XX век.