Со гордост објавуваме дека нашите студенти ќе имаат можност за платена практична настава со која ќе се стекнат со вредно практично искуство, а за тоа ќе добијат соодветна финансиска поткрепа.

Филолошкиот факултет при УГД - Штип е во чекор со современите модели за примена на платена практична настава. Нашиот факултет во фокусот ги има студентите и постојано работи на идејата истите да добијат квалитетни знаења и компетенции од областа за која се одлучиле да студираат. Така подготвените кадри ќе бидат силно конкурентни на пазарот на трудот. Грижата за студентите е наша примарна цел.

Сакаме да потенцираме дека сме во фаза на потпишување Меморандум за соработка со приватната фирма „Prospertop“.

Обуката ќе се одржи на 25.10.2019г во 12ч во Амфитеатар 1 ,задолжително присуство на сите студенти од 3 и 4 година.

Информирајте се на: http://www.prospertop.mk/about-us.html